Předchozí Další

Pozerať fotogalériu

Koncertné vystúpenie

dňa 29. augusta 2013 v Podhájskej

Je 9:00 hodín dňa 29. augusta 2013 a autobus s kapelou Váhovanka a niekoľkými desiatkami ďalších priaznivcov zastavuje na dvore kúpeľného komplexu Podhájska. Hneď za autobusom s Váhovankou zastavuje na dvore ďalší autobus, na ktorého palube je spevokol Jednoty dôchodcov z Trenčianskych Stankoviec, ktorý má už 18-ročnú tradíciu. Jeho vedúcim je harmonikár Váhovanky Mgr. Ladislav Žiško (ktorý je aj jedným zo zakladateľov súboru) a okrem iných v ňom pôsobí aj ďalšia bývalá speváčka kapely Váhovanka, Danka Hrušovská. Súbor sa spolu s Váhovankou pravidelne zúčastňuje koncertov na Podhájskej. Tohtoročné vystúpenie súboru bolo už jedenáste v poradí a koná sa každý rok pri príležitosti výročia Slovenského národného povstania s pásmom pesničiek a básničiek na túto tému.

Priaznivci kapely majú pár hodín voľno, lebo prvé vystúpenie - vystúpenie spevokolu začína až o jedenástej hodine. Ale kapela má naponáhlo - musí nanosiť na javisko, ktoré je neďaleko dvora, celú aparatúru, zapojiť a pripraviť ozvučenie pre spevokol, ktoré hneď po obede bude využívať aj ona. Celý koncert je o to hodnotnejší, že sa koná „na živo“, teda žiadne CD, poslucháči budú počúvať to, čo hudobníci skutočne produkujú. To na koncertoch pre televízne vysielanie nevidíme.

S úderom jedenástej hodiny začína vystúpenie spevokolu z Trenčianskych Stankoviec. Veľmi aktuálne zvolená téma nám pripomína, aký je 29. august vlastne deň, čo sa pred 69 rokmi v roku 1944 odohrávalo. Som presvedčený, že túto historickú udalosť slovenského národa je treba stále pripomínať a možno ešte viac ako v minulosti, lebo súčasnej mladej generácii je treba vštepovať, kto boli jej predkovia, posilňovať národnú hrdosť, ktorá je v ére globalizácie tak potrebná. História nesmie byť nikdy zabudnutá!

O 13:00 hodine by mal začať hlavný koncert, ale štvrť hodinu predtým sa chytá kapelník svojej novej trubky a zahajuje vystúpenie. Oznamuje všetkým, že začneme o štvrť hodinu „skorej“ a tak budeme môcť skončiť o 15 minút „neskoršie“. A tak sa aj stalo. Celé vystúpenie je rozdelené do troch blokov. V prvom bloku zaznievajú pesničky z prvých troch CD, ktoré Váhovanka nahrala. Druhý blok je vyplnený pesničkami z nového CD, ktoré bolo krstené na oslavách 20. výročia vzniku kapely (informácia o tomto výročí je na inej stránke tohto webu). Tretí blok obsahuje známe ľudové pesničky, ktoré sú zaradené aj do repertoáru kapely. Ukážku jednej z nich (Lásko, moja lásko) prinášam na konci tejto stránky. Čas medzi jednotlivými blokmi vyplňuje kapelník Jozef Horňák rozprávaním veselých historiek a vtipov. Priestor pred tribúnou je zaplnený do posledného miestečka, návštevníci kúpeľov sa tiesnia všade, odkiaľ je možno aspoň trochu vidieť. Aj keď v obecenstve prevažujú starší ľudia, zahliadol som tam aj mladé tváre. A to je dobre - je to signál, že dychová hudba má aj budúcnosť.

Po dobre odvedenej práci ešte zabaliť aparatúru, nanosiť do autobusu a konečne si aj členovia kapely môžu aspoň na pár hodín užiť kúpeľov. Niekto volí masáž, iný horúcu kúpeľ a iný zase plavecký bazén. Fotografie z tejto fáze nezverejňujem, lebo sa jedná o súkromie každého jednotlivca. Je 17:00 hodín, pri autobuse sa lúčim s členmi kapely a inými účastníkmi zájazdu, ktorých som poznal dnes, ale hlavne pri oslavách 20. výročia v Mníchovej Lehote. Ešte im poprajem šťastnú cestu a zamávam; ja zostávam ešte tu - som tu totiž „doma“. Tak dovidenia v Luhačoviciach!

Tu sú ukážky z vystúpenia.

Späť hore