Předchozí Další

Pozerať fotogalériu

Koncertné vystúpenie Duo Sonet a Váhovanky

dňa 19. októbra 2013 v Luhačoviciach

Otvára sa jeden z veľmi krásnych jesenných dní a kapela Váhovanka si vyrazila na jeden z výjazdov do „najbližšieho zahraničia“ - do malebného kúpeľného mestečka Luhačovice. Už keď som dostal ku zverejneniu prvú časť kalendára vystúpení na rok 2013 a uvidel som tam miesto akcie Luhačovice, bol som rozhodnutý, že toto vystúpenie musím s kapelou absolvovať. Síce bol koncert niekoľkokrát odložený, ale nakoniec som sa dočkal. Využil som pekného slnečného počasia, ktoré pripomínalo, akoby leto ešte stále nechcelo odovzdať nadvládu nad sebou, a prešiel Malá prezentácia som sa kúpeľným areálom. Všetko mi to pripomínalo moje úžasné zážitky, keď som tu pobýval pred viac ako 30-timi rokmi na jednomesačnom liečení. A pretože som bol odjakživa športovo založený, prvé čoho som si všimol, boli tenisové kurty, kde som trávil väčšinu voľného času. Potom to bol „Luhačovický potok“ plný malých rybičiek, za ktorými sa naháňajú divoké kačky, nasledovala kolonáda, malé obchodíky a krčmičky, „Společenský dům“, odkiaľ sme sa z tanečných večerov vždy ponáhľali domov, aby sme stihli „večierku“ - všetko nezmenené. A predsa došlo v dnešných Luhačoviciach k obrovským zmenám. Okrem toho že kŕdeľ divokých kačiek je omnoho menší, a že pacienti sa už nemusia ponáhľať, aby stihli večierku, zmenil sa aj celkový dojem Luhačovíc - s potešením musím konštatovať, že k lepšiemu. Len tie počty pacientov akosi „haprujú“; dúfajme, že aj to sa zmení.

Nadišiel podvečer a obidve kapely - Duo Sonet aj Váhovanka sú na mieste. Pripravujú nástroje a aparatúru, všetko Príprava na vystúpenieMalá prezentáciastarostlivo kontrolujú a nastavujú, lebo tu v Dome kultúry Elektra je to ich prvé vystúpenie. Nepoznajú prostredie ani akustiku sály. Na neznáme prostredie sa musia pripraviť aj hlasivky speváčok. Našťastie s tým všetkým dopredu počítali a tak majú dostatočnú časovú rezervu. A keď je všetko tak, ako má byť, hajdy do krojov. Obliekaniu nesmia chýbať patričné rituály - to keby sa vynechalo, tak koncert nemôže byť úspešný. Je 15 minút do začiatku vystúpenia a kapelník - Jožko Horňák hovorí - „tak ideme, tých 15 minút im darujeme, nie!“. Ale nedalo sa, kúpeľné zariadenia majú v programe okolo 18-tej hodiny večeru, tak až do 19-tej hodiny stále prichádzajú hostia, a to by pôsobilo rušivo.

Úderom 19-tej hodiny nastupujú obidve skupiny a navzájom sa predstavujú. Ako prvá začína Váhovanka - začína orchestrálnou skladbou „Pre Katku“. A neverím svojím očiam, už pri úvodnom vystúpení sa zaplní celý tanečný parket. Je vidieť, že pacienti nechcú premárniť ani jednu minútu. A nasledujú ďalšie skladby z vlastnej dielni Váhovanky. Medzi prvým zaznie aj skladba „Vínečko“, ktorá postúpila do finále najúspešnejších pesničiek TV Šláger. Potom sú polky a valčíky Váhovanky vystriedané trochu iným žánrom v podaní Duo Sonet. Ale na zaplnenosť tanečného parketu to nemá žiadny vplyv - stále je plno. Na tanečný parket sa vypravil aj sám kapelník Váhovanky - predsa musel "previesť" svoju dcéru, ktorá sa na koncert prišla tiež podívať. Ešte, že sála nie je vypredaná - tanečný parket by bol určite malý. Keď je zábava v najlepšom, dochádza k vzájomnému prekrývaniu hudobných skupín - Duo Sonetu sa dostáva výraznej pomoci, pridávajú sa k nim kapelník Jožko Horňák a bssgitarista Emil Cingálek. Je evidentné, že hudobníkom z Váhovanky nie sú cudzie ani iné, "modernejšie" hudobné žánre. Pridávajú sa aj speváčky a tak na záver je tu miesto dvoch hudobných skupín jedna veľká - zmiešaná kapela. Ale to nie je ešte všetko. Pridáva sa aj obecenstvo !!! A tak na záver programu už nie je rozdiel medzi speváčkou, hudobníkom či divákom - všetci spoločne spievajú. To je prenádherný pocit vidieť to všetko zblízka. A tak som neľutoval tých skoro 300 km, ktoré som k vôli tomu absolvoval. Podarilo sa mi aspoň na chvíľku prísť na iné myšlienky a pozabudnúť tak na emócie prežívané v posledných dňoch v dôsledku jedného, pre mňa veľmi smutného a bolestného výročia - určite mi to moja manželka z „nebíčka“ dopriala. Však som spomínal aj na ňu, aj ona tu trávila jednomesačný liečebný pobyt a ja som ju tu často navštevoval.

Tu sú ukážky z vystúpenia.

Späť hore